<div align="justify">در دهه&zwnj;های اخیر تکنولوژی ساخت پنجره&zwnj;های دو جداره با فاصله هوایی روز به روز پیشرفت کرده است. این پنجره&zwnj;ها از دو لایه شیشه تشکیل می&zwnj;شوند که توسط هوا و یا گاز دیگری با ضریب هدایت پایین از هم جدا شده&zwnj;اند.
پنجره&zwnj;ها روشنایی، گرما، هوای تازه و زیبایی&zwnj;ها را به خانه آورده و ارتباطی با محیط خارج برقرار می&zwnj;کنند. به رغم این محاسن پنجره&zwnj;ها یکی از عوامل مهم در اتلاف حرارتی ساختمانها است.
به طوری که حدود یک چهارم حرارت خارج شده ساختمانها در زمستان و یا حرارت وارد شده به آنها در تابستان از طریق پنجره&zwnj;ها صورت می&zwnj;گیرد. به همین دلیل از دیر باز کاهش این تلفات مد نظر طراحان ساختمان&zwnj;ها بوده است.
در گذشته نه چندان دور برای کاهش اتلاف حرارتی ساختمانها به جای استفاده از پنجره&zwnj;های با یک لایه شیشه از پنجره&zwnj;های با دو یا چند لایه شیشه کمک گرفته می&zwnj;شد. حتی در پاره&zwnj;ای از موارد، لایه&zwnj;های پلاستیکی در بین شیشه&zwnj;ها نیز به کار می&zwnj;رفت.</div>
<p dir="rtl" align="justify">ولی در دهه&zwnj;های اخیر تکنولوژی ساخت پنجره&zwnj;های دو جداره با فاصله هوایی روز به روز پیشرفت کرده است. این پنجره&zwnj;ها به طور کلی از دو لایه شیشه ، که توسط فاصله&zwnj;ای از هم جدا شده&zwnj;اند، تشکیل می&zwnj;شوند.
فاصله بین دو لایه شیشه توسط هوا و یا گاز دیگری با ضریب هدایت پایین همچون آرگون، دی&zwnj;اکسید&zwnj;کربن و کریپتون پر می&zwnj;شود بدین ترتیب با توجه به اینکه پنجره&zwnj;های یک ساختمان دارای مقاومت حرارتی کمتری نسبت به سایر اجزای آن است، به کارگیری این پنجره&zwnj;ها می&zwnj;تواند نقش به سزایی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد.
برای مطالعه دقیق میزان تلفات حرارتی از پنجره&zwnj;ای دو جداره و مقایسه عملکرد آنها نسبت به پنجره&zwnj;ای ساده تک شیشه&zwnj;ی نیاز به بررسی مکانیزمهای مختلف انتقال حرارت است.
جابه جایی و تشعشع روی سطوح خارجی، هدایت در داخل شیشه&zwnj;ها، جابه جایی و تشعشع در فاصله هوایی دو پنجره و حتی نفوذ تشعشع خورشید از شیشه&zwnj;ها به داخل از جمله مکانیزم&zwnj;های دخیل در انتقال حرارت است.
به همین دلیل برای مطالعه عملکرد این سیستمها عموماً از فرضیات ساده کننده&zwnj;ای استفاده می&zwnj;شود. شاید ساده&zwnj;ترین تقریب استفاده از فرض انتقال حرارت هدایت یک بعدی در داخل شیشه&zwnj;ها و لایه هوا است.
در این شرایط می&zwnj;توان نرخ انتقال گرما را به راحتی با کمک مقاومت&zwnj;های حرارتی محاسبه کرد. اما باید توجه داشت که سیال بین دو جداره شیشه&zwnj;ای با دماهای مختلف ساکن باقی نمی&zwnj;ماند.
در واقع ایجاد گرادیان&zwnj;های دما در سیال باعث برقراری حرکت در آن می&zwnj;شود. سیال مجاور سطح گرم در اثر گرم شدن سبک شده و به سمت بالا حرکت کرده و سیال سرد از دور دست جایگزین آن می&zwnj;شود.
بدین ترتیب حرکتهای چرخشی در داخل لایه هوایی محبوس بین دو شیشه ایجاد می&zwnj;شود. این حرکتها بر نرخ اتلاف گرما از پنجره تأثیر دارند.
البته باید توجه داشت که تنها اضافه کردن حرکتهای جابه&zwnj;جایی آزاد در گاز هنوز مدل کاملی ازمسیله نیست. بر همین پایه آثار تشعشعی گازها و جداره&zwnj;ها با توجه به پایین بودن نرخهای تبادل حرارت می&zwnj;توانند تأثیر قابل توجهی بر رفتار سیستم پنجره دو جداره و جلوگیری از اتلاف انرژی داشته باشند.</p>
<div align="justify"></div>
<p dir="rtl" align="justify">پنجره&zwnj;های دو جداره، عایق صدا
پنجره&zwnj;های دو جداره علاوه بر نقشی که در بحث حرارت ساختمان و جلوگیری از اتلاف انرژی دارند عایقی مناسب برای جلوگیری از صداست.
استفاده از پنجره&zwnj;های دو جداره برای بناهایی که در محیط پر سر و صدا قرار گرفته&zwnj;اند راهکار موثری است که می&zwnj;تواند آرامش را به محیط خانه&zwnj;ها بازگرداند.
در ایران تجربه استفاده از این پنجره&zwnj;ها به ویژه در سال&zwnj;های اخیر افزایش چشمگیری یافته است اما بررسی&zwnj;ها نشان می&zwnj;دهد که در شهرهایی مانند تهران بسیاری از شهروندان برای گریز از آلودگی صوتی است که از شیشه&zwnj;های دو جداره استفاده می&zwnj;کنند و در واقع هدف آنها بهینه&zwnj;سازی مصرف انرژی نیست.
استفاده از شیشه&zwnj;های دو جداره در بیمارستان&zwnj;ها و مراکز آموزشی که در نقاط پر رفت و آمد شهری قرار دارند از الزامات شهرسازی است که اغلب نادیده گرفته می&zwnj;شود.
فرهنگ استفاده از پنجره&zwnj;های دو جداره در شهرهایی که اغلب ماه&zwnj;های سال در معرض هوای سرد هستند هنوز نهادینه نشده است و این در حالی است که با توجه به استفاده وافر شهرهایی چون همدان یا تبریز از انرژی و وسایل گرمایی برنامه&zwnj;ریزی برای فرهنگ&zwnj;سازی در این مناطق ضرورتی انکار ناپذیر است.</p>
<p dir="rtl" align="justify"></p>
<p dir="rtl" align="justify">[Only registered and activated users can see links. ] پایگاه اطلاع رسانی معماری - uan.ir</p>